Започна международната конференция за Либия, организирана от Италия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Целта е да се даде нов тласък на опитите за стабилизиране на северноафриканската държава, която няма единна власт и е разтърсвана от въоръжени конфликти. Обсъждат се провеждането на избори, примирие между враждуващите групировки, овладяване на нелегалната миграция къв Европа.

Наблюдателите имат скромни очаквания за резултатите, предвид тежката ситуация в страната.

Подробностите от Фани Аронова в Сутрешния блок на БНТ1.

Италианският премиер Джузепе Конте се надяваше да събере лидерите на водещите държави в света на конференцията, посветена на стабилизирането на Либия. Оказа се, че участието е на доста по-ниско ниво. Това не изненадва анализаторите, тъй като не се очакват сериозни решения за държавата, която след свалянето на Муамар Кадафи през 2011 г. е в постоянна криза.

Сами ел Атраш, политически анализатор: "Не очаквам срещата да доведе до резултати. Няма нужната организация, нито план. Това е поредното политическо упражнение."

Някои виждат конференцията в Палермо като отговор на срещата през май в Париж, където бяха събрани главните съперници в либийския конфликт. Очевидно е, че Рим и Париж се конкурират за влияние върху богатата на нефт и газ държава. Френският президент Макрон предложи провеждане на избори в Либия на 10 декември. Италия се обяви против този план, който се оказа нереалистичнен.

Възможност за общи действия дава планът на специалния пратеник на ООН за Либия Гасан Саламе. Той предлага организиране на национална конференция в самата Либия, за да може страните да договорят условия за провеждане на избори по-късно догодина.

Гасан Саламе, специален пратеник на ООН за Либия: "Искаме да ги попитаме какви избори искат - парламентарни, президентски? И какъв закон е нужен, защото няма закони. Парламентът заседава цяло лято, но не приема закони."

Обикновените либийци имат слаби надежди за промяна и са гневни на своите лидери.

Мохамед Рамадан, жител на Триполи: "Досега никой не е намерил решение. Председателят на парламента, депутатите, премиерът - всички ни лъжете. Вземате решения, от които няма полза за либийския народ."

След свалянето на Кадафи в Либия има две правителства, които си съперничат, и десетки въоръжени отряди, които се сражават помежду си. Либийците страдат от размирици и несигурност. Сред спешните задачите за решаване са спиране на сраженията и овладяване на потока от нелегални мигранти, които отплават от либийските брегове към Европа.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад