Енергийният пазар между либерализацията и манипулацията

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Те продават над 70% от количествата си на собствени платформи на нормални цени, нека така да ги наречем - малко над 60 лева за мегават, и малки количества - под 30%, на енергийната борса на цени с 22% по-високи - близо 80 лева, при непрозрачни условия, не предполагащи открита и честна конкуренция. За нас това е нагло манипулиране на пазара и спекулативно повишаване на цените като резултат, заяви Велев.

Той допълни, че е имало две срещи по темата в Енергийното министерство, но те са приключили без резултат.

За нас не остава друг начин да привлечем вниманието върху проблема освен на организирането на един голям запомнящ се процес, категоричен беше управителят на УС на АИКБ.

Проф. Атанас Тасев припомни, че либерализирането на енергийния пазар у нас е започнало през 2007 година.

Ние се намираме на следващия етап от развитието на пазара и обяснението за тези дебаланси, които съществуват, е, че ние реално все още нямаме напълно либерализиран пазар, обясни той.

За него "причината е проста" - "нашата енергетика в частта производство е дебалансирано". От една страна има централи, които внасят в енергийния пазар електроенергия на ниска цена. От друга има преференциална енергетика, която е на много висока цена.

Разликата трябва да бъде покрита от т. нар. добавка "задължение към обществото", която в бъдеще ще стане динамична и цялата енергия ще излезе на пазара, прогнозира енергийният експерт.

Вижте във видеото целия разговор в студиото на "Денят започва".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад